Jau aštunti metai Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksta vienas iš didžiausių Lietuvos švietimo bendruomenės renginių – nacionalinė švietimo inovacijų paroda „Mokykla 2018“. Čia vyksta diskusijos, pristatomos inovacijos, dalijamasi pedagogine patirtimi. Šį kartą parodoje ieškojome prosocialinių vertybių pavyzdžių. Mus sudomino praktinis užsiėmimas „Socialinis sufleris“, todėl nusprendėme išbandyti šios programos metodiką.

„Socialinio suflerio“ programa pagrįsta „Design Thinking“ (lietuviškai kartais verčiama kaip Mąstymo modeliavimas) metodika. Ši metodika skatina daryti pokyčius savo aplinkoje, o „Socialinio suflerio“ programa ugdo empatiją bei gebėjimą atrasti bendrus sprendimus diskutuojant.

Programos pristatymo metu buvo kalbama apie bendruomenių subūrimo būdus, atskleista, kad žmones į bendruomenes telkia bendra teritorija, emociniai ryšiai ir bendri interesai. Vėliau atlikome ir praktines užduotis, padedančias rasti bendrų interesų ir ugdančias empatiją. Išsikėlėme problemą: kodėl sunku atsikelti rytais? Užsiėmimo metu susipažinome su šalia sėdinčiu žmogumi ir per 8 minutes (po 4 min. kiekvienam) kalbėdami apie mums svarbius dalykus radome daug panašumų. Vėliau dar kartą kalbėjome apie ryto rutiną su įvairiomis detalėmis, o klausydamiesi turėjome suprasti, ką pašnekovas daro anksti atsikėlęs, kaip jaučiasi, ko norėtų, kas jį erzina. Vėliau užrašėme po tris įžvalgas apie pašnekovo ryto poreikius bei pojūčius, apibrėžėme problemą ir iš jos sugalvojome galimybę.  Pašnekovo problemai spręsti sugalvojome penkis visiškai skirtingus sprendimus ir juos nupiešėme (anot lektoriaus, kuo daugiau sprendimų, tuo geriau, nes kūrybiškumas atsiveria ties dešimtąja idėja). Savo idėjomis dalijomės su pašnekovais, pabandėme suprasti, kurios idėjos jį labiausiai jaudina. Vėliau iš LEGO kaladėlių statėme šios idėjos prototipą (tai gali būti modelis, proceso diagrama ar santykių žemėlapis). Taip sukūrėme savo pirmąjį sprendimą. Tai buvo puiki empatijos ugdymo pamokėlė.

Plačiau apie „Socialinio suflerio“ programą skaitykite http://www.socialinis-sufleris.lt/programos/.

Renata Jankevičienė, Panevėžio rajono švietimo centro direktoriaus pavaduotoja

Leave a Reply

Discover more from Nobody Less

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading